úvod / vydali jsme / Runová haiku

RUNOVÁ HAIKU / MIROSLAV ČERNÝ

Vyšlo 27. března 2010 / ISBN 978-80-87370-00-1

Rostislav Herrmann / ilustrace
Jan Gřešek / grafická úprava, typo a návrh obálky

S drzostí typickou pro postmodernu narouboval Miroslav Černý symboliku starogermánských runových znaků na tradiční japonskou formu haiku. Nejde mu však o spojování nespojitelného a originalitu za každou cenu, autor se nesnaží psát „haiku se starogermánskými motivy“. Spíše oba zdánlivě zcela nesouvisející světy básnicky dobývá, využívá a přetváří na osobní prostor pro neotřelou (sebe)reflexivní lyriku.

Nová sbírka je logickým pokračováním Černého předchozí tvorby básnické i překladatelské. Zatímco ale v předchozí sbírce Kámen Kondora (a koneckonců i v překladu Ságy o Hervör) nacházel „to podstatné“ mimo sebe, ve vytržení a opojení cizí mýtickou skutečností a skutečností mýtu, v Runových haiku je nalézá (nebo chcete-li, vynalézá) sám v sobě jako důležitou součást své – osobní i nadosobní – identity.

Kniha vznikla ve spolupráci s výtvarníkem Rostislavem Herrmannem.

OHLASY A RECENZE

Přiznejme, že česká poezie trpí příliš snadno získanou a příliš upovídanou zdobností; přijměme tedy s povděkem snahu naučit ji myšlenkové přesnosti skrze stručnost vyjádření. Například na poezii Dálného východu, jež poslední dobou inspirovala takového Miroslava Černého (ve sbírce Runová haiku).

• Ivo Harák / Host

Už to budí sympatie: autor po starogermánských runách nesáhl jako po symbolech nabízejících laciný efekt, ale jako po čemsi důvěrně známém. [...] V tomto kontextu se básně Miroslava Černého jeví jako velmi kultivované a formálně uvědomělé.

• Simona Martínková-Racková / Tvar

UKÁZKY

Runová haiku 01 Runová haiku 02 Runová haiku 03 Runová haiku 04 Runová haiku 05 Runová haiku 06
DOPRODÁNO!

Vydání knihy podpořilo statutární město Opava. Děkujeme!

AUTOR

Miroslav Černý (nar. 1977 v Opavě) je básník, překladatel, cestovatel, lingvista a vysokoškolský pedagog. Vydal sbírky Krajina v samotách slova (2005, druhé vydání 2012), Kámen Kondora (2007), Runová haiku (2010), Karavansaraj (2014) a Silou psů (2017). Napsal také texty pro hudební album Abendland (2016), na němž se podílela řada osobností české hudební scény.

Svým překladem Ságy o Hervör a králi Heidrekovi Moudrém (2009) uvedl toto dílo do českého literárního prostředí. V knize Poselství prachu (2013) shromáždil mýty a legendy severoamerických indiánů z oblasti Velké Pánve. Procestoval více než 40 zemí pěti kontinentů. V beletrizovaném cestopisu Africká pohlednice (2009) kombinuje realistické záznamy z cest s osobitým poetickým nahlížením světa. Své výpravy za domorodými etniky Amazonie, Afriky a Malajsie popisuje v etnograficky laděném cestopisu Pátá rovnoběžka (2011).
© 2006-2017 PERPLEX / všechna práva vyhrazena