úvod / vydali jsme / Hičhaikum

HIČHAIKUM / JAN KUNZE

3. vydání – vyšlo 13. února 2009 / ISBN 978-80-903908-6-7

Kristýna Krahulcová / ilustrace, grafická úprava, typo a návrh obálky

Už samotný název – uličnicky si pohrávající jednak s anglickým slovesem hitch-hike (jezdit stopem), jednak s odkazem na drobnou japonskou básnickou formu haiku – signalizuje hravost, lehkost a důvěřivost, s níž se Jan Kunze vydal na svou první básnickou cestu.

Inspirace světem východních kultur, především zenovým buddhismem, zde naštěstí nemá podobu sdělování filozofických mouder a poznaných pravd. Autor zůstává důvěryhodným právě proto, že jejich věkovitý klid a neměnnost dokáže soustavně narušovat a rozrušovat. Jako podvratné živly zde působí jednak určitá těkavost a nestálost (tolik typická pro tvorbu a životní styl beat generation), jednak tendence k snovému či spíše halucinogennímu vidění světa (zde se projevuje zejména vliv četby knih Carlose Castanedy a užívání psychotropních látek). Důležitým prvkem je také autorova schopnost odstupu a sebeironie.

Hičhaikum původně vyšlo v nakladatelství Sursum (Tišnov 2004 a 2005) s ilustracemi Miloslava Sonnyho Halase. Třetí vydání této sbírky je po grafické stránce kompletně přepracováno a doprovázejí ho ilustrace opavské výtvarnice Kristýny Krahulcové.

OHLASY A RECENZE

Titulní východní inspirace je snadno rozpoznatelná, ale pouze velmi volná, dominuje spíše písňovost, rockerská (či beatnická?) přímočarost ... Filozofující přístup je odlehčen a střídán s přístupem čistě pozorovacím, záznamovým či ironizujícím.
• Petr Čermáček / Host

Kunze se nechává unášet představami, místy až pohádkovými, vnitřními – mírně teenagerovskými – vytrženími; prožívaná realita je tu ochutnávána všemi smysly – jaksi v taoistickém duchu. Subjekt v básních se pokouší splynout s přírodou, což činí
s humorem a odstupem, tak charakteristickým pro východní myšlení.

• Oskar Mainx / Protimluv

Z básnické tvorby našich současníků se může často zdát, že poetika ze světa kamsi zmizela, nicméně Jan Kunze je důkazem, že nikoli nenávratně a že i dnešní, zdánlivě nepoetická doba poskytuje možnosti těm, kteří se její poezii neuzavírají.
• Eva Batličková / Rovnost

UKÁZKY

Hičhaikum 01 Hičhaikum 02 Hičhaikum 03 Hičhaikum 04 Hičhaikum 05 Hičhaikum 06
DOPRODÁNO!

AUTOR

Jan Kunze (nar. 1976 v Opavě) je básník, textař, zpěvák, performer, dramaturg a organizátor kulturního života. Jeho čtenářsky úspěšná první sbírka Hičhaikum (2004) vyšla celkem ve třech vydáních. Druhou knihu Dekadent dezert vydal v roce 2008 (v roce 2012 vyšla podruhé). Následovala básnická sbírka Monstre charmant (2020). Publikoval v časopisech Host, Protimluv a v několika antologiích. Je frontmanem rockových skupin KOFE-IN a Munroe.
© 2006-2020 PERPLEX / všechna práva vyhrazena