úvod / vydali jsme / Dekadent dezert

DEKADENT DEZERT / JAN KUNZE

Vyšlo 17. listopadu 2008 / ISBN 978-80-903908-5-0
Druhé vydání 1. února 2012 / ISBN 978-80-87370-06-3

Jan Gřešek / ilustrace, grafická úprava, typo a návrh obálky

Ve srovnání s prvotinou Hičhaikum (2004) přináší druhá řadová sbírka Jana Kunzeho poměrně radikální proměnu poetiky. Nové texty jsou rozsáhlejší, mají uvolněnější formu a ostřejší optiku vidění světa. Spektrum barev, jimiž Kunze svůj básnický prostor nasvěcuje, je jakoby zredukováno na základní trojici černá – červená – bílá, v nichž je vyvedena i grafická úprava sbírky.

Autor sám o své knize říká, že přináší „očistu městem“: město je mu teritoriem i jevištěm, znakem i stigmatem, aktérem i svědkem. Je místem, kde vedle sebe zívá okázalá nuda a zároveň pulsuje život naplno; kde se milostná extáze střídá s životní skepsí. Neustálá oscilace mezi skutečným prožitkem a stylizací vyvolává v textech napětí a pohyb, slova se rodí v atmosféře malých každodenních dramat. Nepostrádají však Kunzeho vrozenou schopnost stávat se pozorovatelem, účastníkem a hlavně vypravěčem silných příběhů.

Atmosféru knihy dokreslují na míru ušité ilustrace Jana Gřeška, vycházející z estetiky street-artu, graffiti a komiksové kresby.

OHLASY A RECENZE

Kunze vybočuje z dnešního poetického středoproudu přesně v duchu své básně Autorské čtení: tentokrát žádný 'stokrát okopírovaný Skácel'.

• Jana Sieberová / Psí víno

Verše rezonující civilností, jako by probíhající v imaginárním hovoru a jdoucí skrze zkratku přímo do krve. Je to poezie extrovertní, okázale pózující a čekající na další uchopení.

• Aleš Kauer / Kulturní život

Město ... jsou jen kulisy. Hlavní je osamělé 'já' a hledání 'ty', s nímž by bylo možné budovat 'my'. A cesta není přímá.

• Petr Odehnal / Host

UKÁZKY

Dekadent dezert 01 Dekadent dezert 02 Dekadent dezert 03 Dekadent dezert 04 Dekadent dezert 05 Dekadent dezert 06

AUTOR

Jan Kunze (nar. 1976 v Opavě) je básník, textař, zpěvák, performer, dramaturg a organizátor kulturního života. Jeho čtenářsky úspěšná první sbírka Hičhaikum (2004) vyšla celkem ve třech vydáních. Druhou knihu Dekadent dezert vydal v roce 2008 (v roce 2012 vyšla podruhé). Následovala básnická sbírka Monstre charmant (2020). Publikoval v časopisech Host, Protimluv a v několika antologiích. Je frontmanem rockových skupin KOFE-IN a Munroe.
© 2006-2020 PERPLEX / všechna práva vyhrazena